Ezberlenmiş cevaplar

İnsanlar için bir şeyler yap. Buradan gideceksin onlar kalacak. Kaldıkları süreler için kolaylaştırıcı şeyler. Yolları süpür. Yoldaki taşları haber ver. Tabelaları yorumla. Su bul, yemek getir, yatak göster.

Diyor.

İnsan gittikçe neden şefkat denizinde bir damlaya dönüşür? Damlalık tamam da hınca hınç dolu ve azgın dalgalarıyla bir yamaca vurmaktaki damla neden değil?

İnsan neden misyonlar yüklenir? İyi bir oyuncu olmadığı için mi? Oyun tahtalarındaki çizikleri saymakla meşgul olduğu için mi?

Kimse için bir şey yapamazsın. Hepsi fasa fiso. Zaten kılını kıpırdatmak istemeyeceksin. Konuşurken dünya düzleştirilmiş kar. Araca gerek yok, kayıyor kendi kendine.

“Ne kadar keder üstlenebilirim ki?” diye sorup, şehrin ortasında gök ararsın. Herkesin yeri senin göğüne basamak olduğu için keyiflenirsin bir de. Ben şöyle, ben böyle. Herkes kalıplardan taştığı kadardır oysa, kapta yer ettiği kadar değil.

Diyor başka biri.

dsc_0142.jpg

Ben karanlıklarda bile göğümü seçemem mesela. Yeri gelir yok olduğum düşüncesi. Yok saydığım kapakların arkasındaki dizili, sıralı umut sağlayıcılar. Hiç açılmadığı için gıcırdayan kapaklar bunlar.

Ne kadar değişik bir yürüyüşün var, hiçbir orospuçocuğuna değmemiş ellerin, imgelerin içi boş fıçılar gibi her içkiyi tutabilir.

Diyorum ben de. Övgü mü yergi mi anlamıyor kimse.

Bunları geçip en başa gelelim. Bana bir soru sorulduğunda. Ağzım kıpırdanıyorsa başka. Kıpırdanmıyorsa başka dert. Ama her türlü sakin kalamadığım için sonu pişmanlık olabiliyor. Ya alaya alsana aslanım. Gülüp geçsene. Kırıp dökmesene.

Püh. Çok ayıp.

Diyorsun sen. Diyor okuyucu. İçinden.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s