Kalabalıklar içinde yalnız olmak ne demek?

Önce nesneleri düşün. Neye nesne dediğinden çok -çünkü bunda keyifle tercih söz konusudur- neyin gerçekten nesne olarak seni kuşattığını düşün. Aynaya baktığındaki kendin de bir nesne olacak, bunu da düşün.

Senin işleyen bir zihnin var, senin software aktif, hardware‘den ibaret değilsin. Çevrende de software‘leri kurulu hardware‘ler olsa da, seni ikna edecek kadar soyut değiller, bilinçli değiller.

1

Ve sen tüm bu kalabalığın içindesin. Sağın solun elalemin malıyla dolu. Sağın solun absürt bir intizam içinde ama gene de sen değilsin o. Sen olmayan, her zaman bir benlik olmaktan çıkar.

Meşhur yarasa olmanın nasıl olduğuna dair makalede, filozof sorar, ben bir insan olarak, bir yarasa gözlerinden hayatı deneyimlemek istesem, ne hissederim?

Bunu asla bilemezsin. O yüzden böyle imlersin, kalabalıklar dersin. Çoğullarsın. Uzaklaştırır, ve gene nesneleştirirsin.

2

Kalabalıklar içinde yalnız olmak, böyle bakarsan, yeni bir şey değil. Ulaşılan değil. Eğer bilinç seviyen nesneler dünyasında takılı kaldıysa, gözlerinin gördükleri seni yanıltmasın. Gördüklerine inan. Yapayalnızsın. 

Seni bilemem dostum, fakat bana bu bilinç seviyesi biraz boğucu gelmeye başladı. Aykırılık cezbedicidir evet, henüz süreklileşmedikçe.

3

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s